Zabieg kwasowy na twarz

Peelingi oraz kwasy

Dla kogo peeling medyczny?

Peelingi oraz kwasy medyczne to najmniej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Peelingi chemiczne polegają na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszanki związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancje te przenikają do skóry i pozwalają przebudować występujące w niej kolagen oraz elastynę. W efekcie peelingi przyczyniają się do odnowy naskórka, działają odmładzająco, likwidują oznaki starzenia się skóry, niwelują przebarwienia, drobne zmarszczki, blizny, zaskórniki, wypryski, czy widoczne pory.

Kwasy z kolei nazywane są zabiegami odświeżającymi lub lekkimi. Mają korzystne działanie dla skóry, bowiem zwiększają jej grubość bez stanu zapalnego, zaś przy regularnym stosowaniu dochodzi do poprawy sprężystości i elastyczności skóry. Kwasy likwidują przebarwienia, spłycają blizny, eliminują drobne zmarszczki, są idealne dla szarej, zmęczonej i zanieczyszczonej skóry.

Najlepsze efekty przynosi seria od 4 do 6 zabiegów co 10-14 dni. Z kolei głębokie peelingi można powtarzać co 6-12 miesięcy.

Jak wygląda zabieg?

1

Przeprowadzamy wywiad z pacjentem celem określenia wskazań oraz przeciwskazań do wykonania zabiegu. Pacjent jest informowany o przebiegu zabiegu, poznaje zalecenia oraz możliwe efekty uboczne.

2

Dokonywany jest dokładny demakijaż twarzy i zabezpieczenie oczu oraz włosów pacjenta. Następnie przy użyciu pędzelka nakłada się na powierzchnię skóry odpowiednio dobrany rodzaj peelingu chemicznego lub kwas. Po odpowiednim czasie aplikacji (najczęściej 5-6 minutach) skórę przemywamy neutralizatorem, a następnie neutralizator zmywamy wodą. 

3

W czasie zabiegu możemy odczuwać lekkie pieczenie, delikatne kłucie i dość intensywne ciepło. Na koniec na obszar zabiegowy nakładana jest maska oraz krem z filtrem UV. Skóra po zabiegu przypomina delikatne poparzenie słoneczne - nie jest to objaw częsty, wszystko zależy od skóry pacjenta. 

Peeling chemiczny
Wskazania do peelingu kwasu

Wskazania:

 • Zmęczona i szara skóra

 • Drobne zmarszczki

 • Bruzdy, blizny, plamy pigmentacyjne

 • Objawy potrądzikowe i pozapalne skóry

 • Zaskórniki i rozszerzony pory

 • Oczyszczenie skóry z codziennych zanieczyszczeń

 • Regulacja i leczenie zaburzeń rogowacenia

 • Terapia anti-aging

 • Uzyskanie efektu napięcia skóry

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Przeciwwskazania:

 • Ekspozycja na słońce

 • Alergie skórne

 • Aktywna opryszczka

 • Skłonność do powstawania bliznowców

 • Stan po zabiegu chirurgicznym w miejscu zabiegu (do 2 miesięcy)

 • Ciąża, karmienie piersią

 • Liczne znamiona melanocytowe, liczne teleangiektazje

 • Stan po krioterapii (do 6 miesięcy)

 • Choroby autoimmunologiczne

 • Skóra uszkodzona, podrażniona

 • Ciężkie postacie trądziku, wymagające leczenia
  farmakologicznego

 • Doustna terapia retinoidami, pochodnymi wit. A (min. 6 miesięcy przerwy)

Przygotowanie do zabiegu

Na około tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę. Mężczyźni nie powinni golić się w dniu zabiegu. Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny przez kilka dni przed planowanym zabiegiem, a także po nim, zażywać odpowiedni medykament (np. acyklowir).

Zalecenia po zabiegu

Po peelingu polecane jest wykonanie innych zabiegów kosmetycznych, bowiem skóra jest lepiej przygotowana do wchłaniania substancji odżywczych z ampułek, serum, koktajli. Oprócz tego przez 4 tygodnie po zabiegu zabrania się opalania i korzystania z kremów z AHA. Zalecane jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50, kremów z wit. C oraz nawilżanie skóry. W przypadku złuszczającego się naskórka nie wolno go zdrapywać ani stosować innych peelingów domowych. 

Polecane peelingi chemiczne

Retix C Retinol

Retix C

Retinol 4%

Retix C Retinol 4% w swoim składzie zawiera retinol, czyli witaminę A, która najskuteczniej działa w kuracjach odmładzających skórę i zmniejsza ryzyko powstania podrażnień. Dodatkowo, zawarte witamina C oraz koktajl antyoksydantów rozjaśniają i odbudowują skórę. Zestaw idealnie sprawdzi się przy problemach z zmarszczkami, przebarwieniami, suchą skórą i innymi oznakami starzenia się skóry. Można go stosować przez cały rok.

PQ Age peeling

PQ Age

Evolution

PQ Age Evolution to innowacyjny, bezpieczny i łatwy w użyciu peeling do liftingu oraz rewitalizacji skóry. Do jego zalet zalicza się nieurazową biorewitalizację, regenerację tkanek, delikatny lifting, usuwanie niedoskonałości skóry oraz leczenie skóry wrażliwej i delikatnej. Można go stosować przez cały rok. Aby uzyskać długotrwały efekt należy przeprowadzić 4-6 zabiegów w odstępach 7-10 dni. 

PRX T33 peeling

PRX-T33

PRX-T33 to włoski wyrób medyczny zarejestrowanym ze znakiem CE klasy I używany do rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, grzbietów dłoni oraz innych okolic ciała, usuwania blizn, defektów skóry powstałych w wyniku fotostarzenia - skóra gruba, żółtawa, pomarszczona, przesuszona, wiotka. 

Biorepeel

Biorepeel

Wieloetapowy peeling chemiczny gwarantuje głęboką penetrację i silną rewitalizację skóry. Wskazany przy fotostarzeniu się skóry, przebarwieniach, rozszerzonych porach,
wiotkiej skórze i zmarszczkach, trądziku oraz niedoskonałościach skóry. Efekt to świeża i promienna skóra pozbawiona wszelkich niedoskonałości.

Peeling TCA

Dives TCA 10%, 20% i 30%

W zależności od ilości zaaplikowanych warstw powoduje chemiczne uszkodzenie naskórka, mogące dosięgać nawet do warstwy brodawkowej skóry właściwej. Peeling prowadzi do koagulacji białek objawiającej się w postaci białego nalotu i zbielenia skóry. W wyniku kontrolowanego oparzenia skóry, inicjują się procesy autonaprawcze, polegające na całkowitej wymianie uszkodzonych komórek i głębokiej redermalizacji skóry. TCA
pozytywnie wpływa na metabolizm i strukturę skóry, stymulację syntezy kolagenu i elastyny oraz uzupełnienie endogennego kwasu hialuronowego. Po zakończonym cyklu zabiegowym skóra staje się promienna, widocznie odmłodzona i pozbawiona wszelkich niedoskonałości.

UWAGA: stosowany tylko przez lekarzy

Peeling Glow-x9

Dives GLOW-X9

Zaawansowany medyczny peeling do wielopoziomowego odmładzania skóry i niwelowania wszelkich defektów skórnych występujących wskutek starzenia się lub działania czynników zewnętrznych. Powiązanie kwasu TCA z fenolem, kwasem ferulowym, salicylowym, glikolowym, migdałowym, fitowym i wysokostężoną witaminą C gwarantuje wielowymiarowe i komplementarne efekty na każdym poziomie skórnym. 

Polecane kwasy

kwas migdałowy peeling

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy otrzymywany jest poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Ma dużą moc działania, choć jest jednym z łagodniejszych kwasów. Zalecany dla każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej i podrażnionej. Jest wyjątkowo dobrze tolerowany, nie wywołuje rumienia tylko małe zaczerwienienie podczas zabiegu. Odmładza, pobudza fibroblasty, rozjaśnia przebarwienia, nawilża i przywraca równowagę wodno-lipidową. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem migdałowym są skóra mieszana oraz tłusta z problemem łojotoku, objawy trądziku pospolitego u dorosłych. Kwas wyróżnia najsilniejsze działanie antybakteryjne spośród AHA, reguluje wydzielanie sebum i działa przeciw podrażnieniom.

Można go stosować przez cały rok z ochroną UVA/UVB.

kwas glikolowy peeling

Kwas glikolowy

Jego źródłem jest trzcina cukrowa poddana fermentacji, występuje także w winogronach, jabłkach, agreście. Jest kwasem o średniej mocy, nie jest toksyczny, a dzięki małocząsteczkowej budowie dobrze penetruje warstwę rogową naskórka. Powoduje rozluźnienie i rozrywanie wiązań komórkowych, czego widocznym efektem jest złuszczanie komórek naskórka. Pobudza odnowę komórkową, zwiększa grubość żywych warstw komórek naskórka, poprawia jego nawilżenie. W czasie zabiegu może pojawić się uczucie pieczenia, a po zabiegu lekki rumień. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem glikolowym są: profilaktyka trądziku pospolitego (udrożnienie ujścia mieszków włosowych), przebarwienia, blizny, zmarszczki.

kwas salicylowy peeling

Kwas salicylowy

Naturalnie pozyskiwany jest z kory wierzby, malin, liści brzozy, a syntetycznie z fenolu.
W stężeniu 10% ma działanie keratolityczne. Jako składnik peelingu poprawia wchłanianie innych substancji, wykazuje działanie antyseptyczne, reguluje wydzielanie łoju, spłyca rozszerzone pory skóry. Jest dobrze tolerowany w stężeniu do 25%. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem salicylowym są: zmiany barwnikowe, piegi, ostuda, plamy soczewicowe, przebarwienia pozapalne, uszkodzenia słoneczne: rogowacenie, fotostarzenie, zmarszczki, blizny typu zanikowego lub przebarwione, trądzik pospolity: postać zaskórnikowa, grudkowo-zaskórnikowa. Zastosowanie pielęgnacyjne: skóra z zaskórnikami, łojotokowa, usuwanie powierzchniowych warstw naskórka, obkurczanie rozszerzonych porów, poprawa nawilżenia skóry.

kwas laktobionowy peeling

Kwas laktobionowy

Otrzymywany z naturalnie występującej laktozy. Podobnie jak inne hydroksykwasy ma właściwości złuszczające. Dzięki zminimalizowanym właściwościom drażniącym, może być stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej, także naczyniowej, z objawami rumienia. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem laktobionowym są: rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje), redukcja zaczerwienień, objawy trądziku różowatego, wiotczenie skóry (wzmacnia syntezę kolagenu).

Można go stosować przez cały rok z ochroną UVA/UVB.

kwas azelainowy peeling

Kwas azelainowy

Pozyskiwany z ziaren zbóż. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem azelainowym są: stany zapalne skóry (grudki, krostki), zaskórniki, trądzik pospolity, różowaty, zapalenie mieszków włosowych, skóra naczynkowa z rumieniem.

 

Można go stosować przez cały rok z ochroną UVA/UVB.

kwas pirogronowy peeling

Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy występuje powszechnie w sfermentowanych owocach i occie. Wykazuje wysoką penetrację w głąb skóry, dzięki czemu aktywizuje komórki fibroblastyczne do produkcji kolagenu i elastyny. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem pirogronowym są: łojotok skóry, duże wydzielanie sebum (cera tłusta), blizny potrądzikowe, trądzik pospolity. W przypadku skóry suchej poprawia stan nawilżenia oraz jej jędrność.

kwas kojowy peeling

Kwas kojowy

Współuczestniczy w procesie syntezy melaniny, czyli barwnika skóry. Pozyskiwany jest z grzybów Aspergillus. Kwas kojowy również właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Preparaty zawierające ten składnik nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale działają również przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. W trakcie kuracji tym kwasem mogą wystąpić skutki uboczne takie jak: wysypka alergiczna, zaczerwienie skóry, pęcherze. Skutki te rzadko występują, ale należy je brać pod uwagę. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem kojowym są: przebarwienia i plamy (najsilniejszy kwas o właściwościach depigmentacyjnych), plamy starcze, piegi, skóra po nierównomiernym opalaniu, skóra przyciemniona.

Kwas kojowy

kwas mlekowy peeling

Kwas mlekowy

W naturze kwas ten występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurach i kiszonkach. Kwas mlekowy posiada nieco większe cząsteczki niż kwas glikolowy, dzięki czemu działa łagodniej i jest bezpieczniejszy w zastosowaniu, a jednocześnie jest równie skuteczny. W badaniach wykazano, ze kwas mlekowy wykazuje lepsze działanie przeciwstarzeniowe, niż kwas glikolowy. W odróżnieniu od kwasu glikolowego, kwas mlekowy wykazuje silniejsze działanie nawilżające. Wskazaniami szczególnymi do peelingu kwasem mlekowym są: przesuszenie skóry, profilaktyka przeciwstarzeniowa, naturalny lifting skóry, zmarszczki, trądzik (łagodzi stany zapalne).